Nadchodzące lato skłania nas do snucia planów urlopowych. Dla miłośników poligrafii przygotowaliśmy przewodnik po najciekawszych, rozrzuconych po całym kraju muzeach związanych z drukiem i papiernictwem. Gdzie warto się wybrać? Co zdecydowanie trzeba zobaczyć i przeżyć, jeśli jest się pasjonatem drukarstwa? Zapraszamy w podróż!

W stolicy

Będąc w Warszawie – niezależnie czy w celach wycieczkowych, czy biznesowych – warto poświęcić chwilę na odwiedziny Muzeum Drukarstwa. Stanowiące filię Muzeum Warszawy miejsce zachwyci z pewnością wszystkich miłośników poligrafii. W swoich zbiorach ma ono bowiem nie tylko zabytkowe egzemplarze książek i akcydensów będących przykładami sztuki drukarskiej, edytorskiej, graficznej i introligatorskiej. Znaleźć tu można również maszyny i przyrządy używane dawniej przez drukarzy.

W oficynie drukarskiej muzeum można dodatkowo poznać techniki drukarskie i introligatorskie, które już dawno wyparte zostały przez nowoczesną technologię, a także własnoręcznie wytłoczyć druk okolicznościowy, korzystając z zabytkowej prasy drukarskiej. Wybierając się do Muzeum Drukarstwa w Warszawie, warto sprawdzić kalendarz zbliżających się wydarzeń – miejsce to bowiem często organizuje zajęcia edukacyjne na temat m.in. technik graficznych, drukarskich i introligatorskich, a także procesu powstawania książki.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja bezpłatnych wejściówek przez stronę internetową instytucji.

Muzeum Drukarstwa
Ząbkowska 23/25, 03-736 Warszawa
http://muzeumdrukarstwa.muzeumwarszawy.pl/

Na Podlasiu

Pobyt w uzdrowiskowym Supraślu można sobie urozmaicić wizytą w Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Miejsce, założone w maju 2014 roku, od kilku lat skupia wokół siebie pasjonatów sztuki drukarskiej z całego Podlasia. W dwóch salach wystawienniczych znaleźć można między innymi maszyny drukarskie, repliki pras drukarskich, niemiecki tygiel drukarski z XIX wieku, a także zabytkowe książki. Najstarsze eksponaty pochodzą z XVIII wieku!

Wrażenie na odwiedzających zrobi z pewnością sama siedziba muzeum, która mieści się w supraskim klasztorze. Jak się okazuje, wybór miejsca nie był przypadkowy – to właśnie tu, w 1695 roku ojcowie bazylianie uruchomili unicką drukarnię, a zaledwie 15 lat później także młyn papierniczy na rzece Supraśl. Głównym celem muzeum jest promocja wiedzy o tym, jak dawniej i dziś produkowany jest papier oraz książka, dlatego często odbywają się tu prezentacje rozmaitych technik druku: miedziorytu, litografii czy druku offsetowego. Odwiedzający mogą w praktyce sprawdzić świeżo zdobytą wiedzę, wykonując własnoręcznie kartkę, a także odbitki na replice XV-wiecznej prasy drukarskiej.

Wstęp do muzeum jest płatny. Bilety normalne dla osób dorosłych kosztują 12 zł, zniżkowe dla uczniów i studentów 6 zł, a wejściówki dla emerytów i rencistów to koszt 9 zł.

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa
Klasztorna 1, 16-030 Supraśl
http://www.muzeumdruku.pl/

Na Śląsku Cieszyńskim

Istniejące już 23 lata Muzeum Drukarstwa w Cieszynie powstało w celu zachowania dóbr kulturowych i materialnych drukarstwa z regionu Śląska Cieszyńskiego. Entuzjaści poligrafii z pewnością będą pozytywie zaskoczeni – tutejsze muzeum może się bowiem poszczycić jednym z najlepiej zachowanych i najbogatszych zbiorów w kraju. W tym magicznym miejscu odtworzono z powodzeniem klimat dawnych czasów. Wypełnia on między innymi stworzoną z oryginalnych eksponatów typograficzną drukarnię z bogactwem czcionek, matryc, klisz chemigraficznych i drzeworytniczych.

Zobaczyć można tu także urządzenia i maszyny odlewnicze, urządzenia drukujące i introligatorskie, a także prasy dociskowe z różnych epok drukarstwa. Co ciekawe, każdy ze sprzętów – o ile są takie możliwości – doprowadzany jest do stanu pełnej sprawności technicznej. Przy muzeum działa także pracownia graficzna i introligatorska, w której regularnie prowadzone są warsztaty tematyczne.

Zwiedzanie muzeum jest płatne. Koszt biletu uprawniającego do zwiedzania to 10 zł. Za udział w warsztatach graficznych trzeba zapłacić 50 zł, a za warsztaty introligatorskie 25 zł.

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie
Głęboka 50, 43-400 Cieszyn
http://muzeumdrukarstwa.pl/

W centrum Polski

Chociaż Łódź znana jest głównie z przemysłu włókienniczego, ponad sto lat temu doskonale miało się tu również drukarstwo. Na terenie Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej w tzw. Domu Papiernika mieści się filia Muzeum Papieru i Druku. W jego wnętrzu zorganizowano pracownie introligatorską, zecerską i typograficzną, a także czerpalnię papieru, galerię i bibliotekę. Eksponowana kolekcja maszyn i urządzeń papierniczych, typograficznych i introligatorskich  dokumentuje przeobrażenia, jakim poddany został proces powstawania książki na przełomie XIX i XX wieku.

W pracowni papieru czerpanego, zlokalizowanej na parterze Domu Papiernika, można samodzielnie stworzyć papier czerpany oraz zapoznać się z wystawą dotyczącą tajników jego historii i powstawania. Ciekawostką tego niepozornego, drewnianego domu jest pokój pracownika drukarni, który urządzony został dokładnie tak samo, jak przed stu laty. Warto tam zajrzeć, aby przekonać się, jak po pracy spędzali czas drukarze w połowie XIX wieku.

Wstęp do Domu Papiernika jest płatny. Bilety dostępne są w kasie skansenu w cenie 10 lub 6 zł (normalny lub ulgowy).

Dom Papiernika w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej
Piotrkowska 282, 93-034 Łódź
http://papiernictwohistoryczne.pl/

W okolicy Torunia

Nietypowe połączenie zabytkowego budynku i nowoczesnych technologii w służbie muzealnictwu zachwyca w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Zlokalizowane w gotyckim, wybudowanym przez Krzyżaków w XIII wieku kościółku pod wezwaniem św. Barbary, robi niesamowite wrażenie zanim przestąpi się jego próg. Dalej jest jeszcze ciekawiej. Zobaczyć tu można między innymi unikatowe zbiory pras drukarskich.

W budynku muzeum, jak również na terenie sąsiadującego z nim parku, organizowane są także interaktywne warsztaty dla dzieci i dorosłych z zakresu historii, sztuki i ekologii. Zabawa w skrybę, czerpaka czy zecera odsłoni tajniki dawnych rzemiosł i będzie doskonałym pomysłem nie tylko dla najmłodszych! Muzeum oddalone zaledwie osiem kilometrów od Torunia powinno być bezwzględnie punktem obowiązkowym na mapie wycieczek miłośników druku odwiedzających polską stolicę pierników.

Zwiedzanie muzeum jest płatne. Koszt biletu z oprowadzaniem wynosi 20 zł od osoby (dzieci do lat pięciu bezpłatnie). Cena udziału w warsztatach to 20 zł od osoby – obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne.

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa
Szkolna 31, 87-122 Grębocin
http://muzeum.grebocin.pl/

Na Dolnym Śląsku

W Dusznikach-Zdroju można nie tylko korzystać z dobrodziejstw miejscowości uzdrowiskowej, ale także przenieść się w czasie dzięki odwiedzinom w tutejszym Muzeum Papiernictwa. Miejsce to zaskakuje bogatą kolekcją eksponatów związanych z historią powstawania papieru. Co więcej, w dusznickim młynie papierniczym wciąż wyrabia się papier, a na własne oczy mogą zobaczyć to wszyscy odwiedzający!

Pracownicy muzeum, podobnie jak czyniono to przed wiekami, zanurzają sita w kadzi i odciskają zaczerpniętą warstwę masy papierniczej na chłonącej wodę przekładce. Regularnie organizowane są tu warsztaty, podczas których można samodzielnie czerpać papier. Każdego roku, w ostatni weekend lipca, odbywa się tu również Święto Papieru – czyli festyn z atrakcjami takimi, jak np. wytwarzanie i zdobienie papieru, drukowanie itp. Wydarzenie to połączone jest także z bezpłatnym zwiedzaniem muzeum.

Wstęp do muzeum jest płatny. Bilet normalny kosztuje 20, a ulgowy 15 zł.

Muzeum Papiernictwa
Kłodzka 42, 57-340 Duszniki Zdrój
http://muzeumpapiernictwa.pl/