Artyści graficy mają zazwyczaj wypracowany indywidualny styl. Nie oznacza to jednak, że ich projekty są stale takie same. Wpływ na ich twórczość mają między innymi trendy obowiązujące aktualnie w branży. Jakie kierunki w projektowaniu graficznym będą najważniejsze w 2021 roku? Które zeszłoroczne trendy się utrzymają? Jakie zabiegi graficzne są obecnie modne?

Przygaszone barwy

Podobnie jak w branży projektowania wnętrz, tak i w projektowaniu graficznym w 2021 roku modne będą stonowane barwy przywodzące na myśl chęć powrotu do natury. Nieco przygaszone, neutralne i koniecznie zaczerpnięte z przyrody odcienie dodają projektom elegancji. Szczególną popularnością cieszą się i cieszyć się będą w kolejnych miesiącach kolory neutralne – beże, pudrowe róże, brązy, ale też ciemne, zszarzałe zielenie, np. w odcieniu szałwiowym czy eukaliptusowym. Barwy te stoją w opozycji do równie modnych mocnych, wręcz neonowych kolorów. Zdecydowanie częściej niż kolory ostre wybierane są one jednak do projektów opakowań, wizytówek czy reklamowych materiałów firm chcących kojarzyć się ze spokojem, solidnością i bezpieczeństwem. Stonowane barwy, minimalistyczny projekt graficzny, wysokiej jakości papier i druk to recepta na modny, ale też prestiżowy produkt firmowy.

Ziarna, rozmycia lub gradient

Gradienty od ponad roku ponownie mocno zaznaczają swoją obecność w projektach graficznych. To trend, który towarzyszył nam przez minione miesiące i z pewnością nigdzie się nie wybiera. Barwne przejścia kolorów w 2021 roku często przez grafików uzupełniane są także o ziarniste filtry i rozmycia (np. wykorzystane w celu mieszania różnych teł). Takie zabiegi doskonale sprawdzą się nie tylko na stronach internetowych czy w reklamach w sieci. Z powodzeniem można stosować je także w przypadku projektów do druku. Stanowią one doskonałe tło dla wyrazistej typografii, elementów graficznych (np. symboli). Szczególnie chętnie współcześni projektanci sięgają po gradienty powstające ze „zmieszania” kontrastujących barw, np. w ciepłych i zimnych lub jasnych i ciemnych odcieniach.

Grafika 3d

Kolejnym z trendów, który pojawił się jakiś czas temu i nadal chętnie wykorzystywany jest przez projektantów graficznych, jest stosowanie efektu trójwymiarowości. Grafika 3D w 2021 pojawiać się będzie nie tylko w projektach internetowych, ale także drukowanych. Elementy pokazane jako trójwymiarowe czy ruchome prezentują się w druku bardzo naturalnie, a jednocześnie bardziej oryginalnie. Trójwymiarowość stosowana jest najczęściej do uwypuklenia dekoracyjnych elementów graficznych, a więc główne grafik, ale też fontów.

Symbole

Symbole i ikony mają być wielkim hitem w branży graficznej w 2021 roku. Czytelne, niosące za sobą konkretne przesłanie lub treść pozwalają na uproszczenie projektów, jednocześnie przekazując treść. Szczególnie dobrze symbole współgrają z realizacjami minimalistycznymi, ale niekoniecznie w stonowanych barwach. Ciekawie prezentują się projekty o wyrazistych kolorach, które stanowią tło dla ikon lub grafiki użytej w symboliczny sposób. Według prognoz szczególną popularnością cieszyć się mają w nadchodzących miesiącach symbole nawiązujące do talizmanów, astrologii czy magii, coraz bardziej popularnych w ostatnim czasie.

Surrealizm

Surrealizm w projektach graficznych, a nie muzeum? Dlaczego nie! Nurt ten zakłada igranie z logicznym porządkiem, fascynację zniekształceniami i chaosem, a także ważną rolę marzeń sennych i podświadomości w twórczości. W 2021 roku nie zabraknie odważnych projektów, w których będzie można dostrzec inspirację pracami Salvadora Dalego. Co ważne, poszczególne elementy projektu graficznego powinny być ze sobą w jakiś sposób powiązane, aby tworzyły spójną całość. Nie wystarczy zestawić ze sobą kilka czy kilkanaście różnych motywów. Szczególnie chętnie surrealistyczne projekty pojawiać się będą w druku – na plakatach czy okładkach notesów i książek.

Chcesz, aby Twoje projekty kalendarzy czy notesów firmowych były zgodne z najnowszymi trendami? Skontaktuj się z nami. Znamy się nie tylko na poligrafii, ale też na najnowszych trendach graficznych.