Klasyczny druk w poligrafii to ciemne napisy i grafiki na białym tle. Współcześnie, w zaawansowanych technologicznie drukarniach, można stworzyć wydruki „negatywowe”, czyli z białym nadrukiem na ciemnym tle. Chcąc uzyskać taki efekt, konieczne jest nie tylko stworzenie projektu z wykorzystaniem białego nadruku, ale także odpowiednie przygotowanie pliku do druku przez grafika. Jak to zrobić?

W poligrafii białe napisy czy grafiki na ciemnym tle można uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy, stosowany w druku offsetowym, zakłada zadrukowanie ciemną farbą całego tła i zaniechanie nakładania farby w miejscach, gdzie w projekcie są białe napisy i grafiki. W efekcie uzyskuje się więc wydruk, w którym w miejscu białych napisów nie ma farby drukarskiej, a jest wyłącznie niezadrukowany papier. Drugą, bardziej skomplikowaną, ale też przynoszącą ciekawsze efekty metodą jest wykonanie białego nadruku na ciemnym tle (np. na barwionych papierach ozdobnych lub papierach ekologicznych). W tym przypadku na ciemne tło nakładana jest biała farba drukarska o różnym, zależnym od projektu nasyceniu. To na tym sposobie się dziś skupimy.

Kiedy używa się białego druku?

Biały nadruk najczęściej wykonuje się na barwionych na ciemno papierach ozdobnych oraz na papierach ekologicznych. Coraz częściej sięga się również po to rozwiązanie w przypadku projektów na przezroczystych foliach z tworzyw sztucznych. Można go zastosować jako kolor ozdobny, czyli do stworzenia białych grafik i napisów. Często biel wykorzystywana jest również jako kolor podkładowy. Można jej użyć zarówno do tworzenia apli, na tle której widoczne są napisy czy elementy graficzne w innych kolorach, jak również jako poddruk np. dla innych kolorów czy elementów czarno-białych, które „zniknęłyby” na ciemnym papierze.

Do czego używa się białego druku?

Biały druk najczęściej stosuje się w poligrafii w projektach kartek okolicznościowych, zaproszeń, wizytówek, biletów, voucherów, okładek płyt, książek, folderów czy notesów, opakowań i teczek, a także reklam zewnętrznych z PVC. W przemyśle biały nadruk doskonale sprawdza się na przezroczystych etykietach oraz naklejkach z tworzywa sztucznego.

Biały druk w Grupie FKD

W Grupie FKD dysponujemy parkiem maszynowym, który pozwala na tworzenie wysokiej jakości białych nadruków na różnego typu podłożach. Najczęściej, na specjalne zamówienie naszych klientów, wykonujemy z użyciem białego druku projekty takie jak eleganckie kartki świąteczne na ozdobnych, ciemnych papierach oraz oryginalne kalendarze firmowe. Przygotowujemy również przyciągające wzrok notesy firmowe z białym nadrukiem. W stałej ofercie posiadamy notesy firmowe z białym nadrukiem w oprawie miękkiej wykonanej z ekologicznego papieru.

Projekt z białym drukiem – o czym pamiętać?

Tworząc projekt z białym nadrukiem, trzeba pamiętać o tym, że papiery ekologiczne oraz papiery ozdobne i metalizowane odznaczają się innego typu powierzchnią i strukturą niż papiery standardowe. Oznacza to, że są bardziej nieregularne, przez co nie można nadrukować na nich bardzo małych elementów. Jeżeli więc planujesz stworzenie białych napisów czy grafiki na takim podłożu, pamiętaj, aby ich szerokość w najcieńszym miejscu wynosiła więcej niż 0,25 mm. W innym przypadku, tj. przy zastosowaniu zbyt cienkich napisów, mogą być one niewidoczne lub niewyraźne na wydruku. Najlepiej zastosuj bezszeryfowe fonty o wyrazistej linii lub te o grubych szeryfach, pamiętając o pozostawieniu odpowiedniego światła między literami. Jeżeli stosujesz biel jako poddruk, np. do zdjęcia czy kolorowej grafiki, musisz pamiętać aby biały element miał wielkość mniejszą o około 0,2 mm od kolorowego elementu. Dzięki temu w razie delikatnego przesunięcia druku kolorowego, białe tło nie będzie widoczne na finalnym wydruku.

Jak przygotować do druku plik z białym drukiem?

Przed zleceniem projektu z białym nadrukiem do realizacji w drukarni, warto pamiętać o specjalnych wymaganiach dotyczących przygotowania tego typu pliku do druku. Białe elementy w druku zawsze powinny mieć postać wektorową i znajdować się na oddzielnej warstwie (nad warstwą z elementami CMYK). Dlaczego? Druk z wykorzystaniem zarówno bieli, jak również innych kolorów CMYK realizowany jest dwutorowo, to znaczy najpierw na papier nakłada się białą farbę, a następnie drukuje w kolorze. Niezwykle ważne jest także, aby utworzyć dla białych elementów kolor dodatkowy o nazwie „White” (w programie graficznym zapis bez cudzysłowu). Co ciekawe, w projekcie powinien on mieć tylko nazwę sugerującą, gdzie będzie biały nadruk. Tak naprawdę kolor dodatkowy „White” należy oznaczyć inną barwą ze skali CMYK (aby się odróżniał od tła w projekcie).

Chcesz zamówić kalendarze firmowe, notesy firmowe, kartki świąteczne czy zaproszenia z białym nadrukiem? Przygotowujesz dla nas projekt z białymi elementami i masz pytania lub potrzebujesz szczegółowych wytycznych technicznych? Skontaktuj się z nami – szybko odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.