Jaka jest różnica między drukiem cyfrowym a drukiem offsetowym? Jakie zalety i wady ma druk offsetowy, a jakie druk cyfrowy? W jakich sytuacjach najlepiej zdecydować się na konkretny typ druku? Przedstawiamy napisany przystępnym językiem poradnik na temat druku cyfrowego i druku offsetowego.

Co to jest druk cyfrowy?

Druk cyfrowy jest technologią druku, w której maszyna drukująca tworzy obraz bezpośrednio na podstawie danych przesłanych z komputera. Naświetlany zostaje wałek drukarki cyfrowej, który podłączony jest do tonera. Następnie, w efekcie odpowiedniego docisku, obraz z naświetlonego wałka przenoszony jest na giętki nośnik, np. papier, folię lub używane w poligrafii cienkie tworzywa sztuczne.

Plusy druku cyfrowego:
+ Niski koszt druku w przypadku zamówień w niskim nakładzie.
+ Krótki czas realizacji, czyli możliwość druku „z dnia na dzień”, o ile drukarnia ma wolne moce przerobowe. Wynika on z braku konieczności naświetlania płyt CTP, odpowiedniego przygotowania pliku oraz oczekiwania na wyschnięcie farby drukarskiej, jak ma to miejsce przy druku offsetowym.
+ Zbliżona do offsetu, wysoka jakość druku zarówno czarnego, jak również kolorowego. Maksymalna rozdzielczość wydruków cyfrowych to około 1200 dpi, przeważnie jednak w druku stosuje się rozdzielczość 200-300 dpi, czyli taką samą jak w offsecie.
+ Możliwość personalizacji wydruku (każdy egzemplarz w druku cyfrowym może być inny). Najczęściej na wydrukach personalizuje się dane osobowe, umieszczając na przykład imię i nazwisko na zaproszeniu, dyplomie czy okładce notesu lub kalendarza książkowego.
+ Możliwość szybkiego wykonania „proofów”, czyli pojedynczych arkuszy próbnych wydruków projektu. W ten sposób od razu możemy sprawdzić jak będzie wyglądał cały nakład.

Minusy druku cyfrowego:
– Konieczność drukowania na nośnikach elastycznych, czyli np. na papierze o maksymalnej gramaturze do 350 g/m2 i kartonach do 280 g/m2 (zależnie od modelu cyfrowego urządzenia drukującego).
– Konieczność drukowania projektów o mniejszych rozmiarach, zazwyczaj w formacie 330×487 mm (standard) lub w formacie tzw. banera, tj. 330×700 mm (w zależności od możliwości maszyny cyfrowej).

Kiedy wybrać druk cyfrowy?

Druk cyfrowy jest doskonałym wyborem w przypadku małych i średnich nakładów, tj. najczęściej od 1 do 100 egzemplarzy. Najlepiej wybrać go więc przy drukowaniu niedużych nakładów np. firmowych notesów i firmowych kalendarzy. Sprawdza się również w sytuacjach, gdy konieczne jest szybkie uzyskanie gotowego, wydrukowanego produktu. Po druk cyfrowy należy koniecznie sięgnąć, gdy chce się uzyskać personalizowane wydruki, np. zaproszenia, dyplomy czy firmowe kartki świąteczne z zaadresowanymi kopertami.

Co to jest druk offsetowy?

Druk offsetowy to przemysłowa odmiana druku płaskiego, w którym obraz z pliku graficznego naświetlany jest najpierw w urządzeniu nazywanym naświetlarką CTP. W przypadku wydruków kolorowych uzyskuje się w ten sposób aż cztery formy (po jednej dla każdego z kolorów CMYK), które pokrywane są w maszynie farbami drukarskimi. Następnie, przy użyciu cylindrów pokrytych gumą, farba przenoszona jest z płaskiej formy na zadrukowywany materiał (np. papier lub karton). W projektach wykorzystujących kolory specjalne, np. złoty, srebrny i innych ze skali kolorów Pantone, konieczne jest wykonanie i naświetlenie dodatkowych form drukarskich.

Plusy druku offsetowego:
+ Bardzo wysoka jakość wydruku, wynikająca między innymi z faktu, że rozdzielczość wydruków offsetowych może wynosić nawet do 4800 dpi. Najczęściej jednak stosuje się wydruki o rozdzielczości 300 dpi.
+ Możliwość drukowania na różnorodnych podłożach, w tym na sztywnych surowcach o dużej gramaturze (np. kartony 450 g/m²).
+ Możliwość wykonania wydruków o dużych formatach (np. format B0, tj. 1000×1440 mm).
+ Możliwość zastosowania kolorów specjalnych (np. srebrnego i złotego) oraz barw z bogatej skali Pantone (1761 kolorów w podstawowej skali).

Minusy druku offsetowego:
– Wyższa cena jednostkowa (za jednej egzemplarz) przy małych nakładach niż przy druku cyfrowym wynikająca z wysokich kosztów uruchomienia produkcji.

– Dłuższy czas realizacji zamówienia będący efektem zastosowania bardziej zaawansowanej technologii i konieczności przygotowania form offsetowych (płyt CTP).

– Bardzo ograniczone możliwości wprowadzania zmian przy rozpoczętym procesie druku offsetowego. Nawet niewielkie poprawki wiążą się z koniecznością ponownego naświetlania formy (form), co sprawia, że wydłuża się czas druku oraz rosną koszty.

Kiedy wybrać druk offsetowy?

Druk offsetowy, ze względu na wysokie koszty uruchomienia produkcji, opłacalny jest przy nakładach powyżej 1000 arkuszy. Warto go wybrać również wtedy, gdy każdy egzemplarz ma mieć taki sam wygląd, np. przy druku broszur, książek, gazet, a także wtedy, gdy zależy nam na dużym formacie gotowego produktu (np. plakaty, mapy). Ze względu na dokładność krycia farbą drukarską oraz możliwość uzyskania naprawdę wysokiej rozdzielczości, offset sprawdza się przy publikacjach z dużą liczbą apli oraz wymagających zdjęć (obrazów).

W Grupie FKD korzystamy z cyfrowych urządzeń drukujących najnowszej technologii, dzięki czemu uzyskujemy wydruki (czarne i kolorowe) o jakości porównywalnej z offsetem. Masz pytania dotyczące stosowanej przez nas technologii, chcesz uzyskać informację o naszej ofercie lub zamówić firmowe kalendarze, firmowe notesy, firmowe kartki świąteczne z kopertami? Skontaktuj się z nami.