Wiesz, czym jest greenwashing? To działania marketingowe firm, które mają dawać mylne wrażenie, że dba ona o ochronę środowiska naturalnego. Nie chcesz, aby Twoja marka była posądzana o „ekokłamstwo”? Do drukowania materiałów firmowych i opakowań wybieraj tylko prawdziwie ekologiczne papiery z certyfikatami. Jakimi? Sprawdź niżej!
Po co firmom certyfikaty ekologiczne?
Współcześnie sprzedaż produktów może być prawdziwym wyzwaniem. Mnogość marek i ich wytworów na rynku sprawia, że niezwykle trudno się wyróżnić. Sposobem, aby dotrzeć do coraz większej grupy świadomych konsumentów, jest wybór ekologicznych surowców czy metod produkcji. Dobrym sposobem na podkreślenie i potwierdzenie ekologicznych preferencji firmy jest wybór certyfikowanych surowców. W przypadku papieru warto sięgać zwłaszcza po certyfikaty wymienione poniżej.
Certyfikat FSC - co to jest?
FSC, czyli Forest Stewardship Council, jest międzynarodową organizacją not profit. Wyznacza ona standardy odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Celem FSC jest promowanie korzystnego przyrodniczo i społecznie oraz opłacalnego ekonomicznie gospodarowania zasobami leśnymi. Certyfikat FSC poświadcza, że drewno, z którego wyprodukowano np. papier, pochodzi z odpowiedzialnych źródeł. Dodatkowo jest gwarancją, że wszystkie firmy w łańcuchu dostaw - od zarządcy lasu po producenta sprzedającego swoje wytwory z drewna lub papieru - zostały zweryfikowane.
FSC jest liderem w dziedzinie zrównoważonego leśnictwa. Wydawany przez tę organizację certyfikat jest najchętniej wybierany przez firmy wytwarzające papier oraz wykorzystujące go w swojej produkcji. „Drzewko kontrolne” FSC, a więc charakterystyczny symbol organizacji, widnieje na milionach produktów wykonanych z papieru na całym świecie, potwierdzając pochodzenie tego surowca z odpowiedzialnych źródeł. Rozpoznaje je aż 56 proc. ludzi na całym świecie.
Pamiętaj! W bazie danych na stronie info.fsc.org możesz sprawdzić firmy posiadające certyfikaty. To również dobre miejsce, aby się dowiedzieć:
jaki jest status certyfikatu (np. aktywny, zawieszony),
jakie firmy wchodzą w skład certyfikatu grupowego,
jakie grupy produktów obejmuje konkretny certyfikat FSC.
Co warto wiedzieć o certyfikacie PEFC?
PEFC jest kolejną międzynarodową i pozarządową organizacją non profit zajmują się promocją zrównoważonej gospodarki leśnej. Chociaż system ten jest wybierany głównie przez właścicieli lasów o małej powierzchni, nadzoruje łącznie najwięcej terytoriów leśnych na świecie. Certyfikat PEFC poświadcza m.in. że uzyskujące go obszary uprawy leśnej są zabezpieczane z ekologicznego punktu widzenia i przyczyniają się do ochrony oraz wzbogacania różnorodności biologicznej. Firmy z certyfikatem PEFC mają zakaz zmiany lasu w inne formy użytkowania i stosowania gatunków drzewiastych modyfikowanych genetycznie. Dla PEFC niezwykle ważne są też kwestie socjalne pracowników i ludności tubylczej.
EFC promuje zrównoważoną i trwałą gospodarkę leśną przez certyfikację lasów, z których pochodzi drewno np. do produkcji papieru, a także łańcucha dostaw (CoC). Wybierając papier z certyfikatami, np. PEFC, ma się pewność, że surowiec ten pochodzi z legalnych i odpowiedzialnych źródeł oraz nie jest efektem eksploatacji rabunkowej. To szczególnie ważne dla firm kładących duży nacisk na zrównoważony rozwój.
Pamiętaj! PEFC prowadzi bazy danych, dzięki czemu masz łatwy dostęp do informacji o posiadaczach certyfikatów, użytkownikach logo i etykiet, certyfikowanych wyrobach, akredytowanych jednostkach certyfikujących oraz krajowych systemach certyfikacji zatwierdzonych przez PEFC. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki na stronie pefc.pl.
Co oznacza certyfikat EU ECOLABEL?
EU ECOLABEL to dobrowolny program oznakowania ekologicznego ustanowiony w 1992 roku przez Unię Europejską. Uznawany jest na terytorium Wspólnoty. Symbol złożonego z gwiazdek kwiatka pomaga konsumentom, sprzedawcom detalicznym i przedsiębiorstwom dokonywać prawdziwie zrównoważonych wyborów. Jest on potwierdzeniem, że spełniają one wszystkie kryteria i uzyskały prawo do przyłączenia się do rosnącej społeczności oznakowania ekologicznego UE.
W odróżnieniu od certyfikatów FSC i PEFC EU ECOLABEL skupia się nie na konkretnej gałęzi gospodarki (np. zarządzaniu lasami). Jego celem jest wyróżnianie prawdziwie ekologicznych produktów różnego typu. Znaczek EU ECOLABEL potwierdza sprzedawcom detalicznym i konsumentom, że produkt został wytworzony w taki sposób, aby nie szkodzić środowisku naturalnemu oraz że jest łatwy w recyklingu lub naprawie. Dodatkowo jest to potwierdzenie, że oznakowane towary i usługi generują mniej odpadów i CO2, a także zawierają mniej niebezpiecznych chemikaliów.
Pamiętaj! Bazę danych produktów i wytwórców certyfikowanych EU ECOLABEL znaleźć możesz bezpłatnie on-line. Wystarczy wejść na stronę internetową, wskazać kategorię i grupę produktów oraz kraj wytwórcy.
Jak się w tym połapać? Ecofriendly FKD!
Certyfikaty ekologiczne są ważnym drogowskazem, jeśli Twoja firma kładzie nacisk na zrównoważony rozwój i zmniejszenie wpływu jej działalności na środowisko naturalne. W przypadku zakupów stacjonarnych i detalicznych wystarczy poszukać odpowiednich symboli FSC, PEFC czy EU ECOLABEL na opakowaniu produktu. Trudniej jest, gdy kupujesz on-line lub zamawiasz produkt, który tworzony będzie z wybranych przez Ciebie surowców.
Z myślą o Tobie w Grupie FKD stworzyliśmy własne ekologiczne oznaczenie - Ecofriendly FKD. Symbol listka w naszym sklepie on-line będzie wskazywał już na pierwszy rzut oka, które produkty są eko (np. wyprodukowane na certyfikowanych papierach).
Chcesz wiedzieć więcej o produktach eko z naszej oferty? Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub sprawdź nasz sklep internetowy.