Czas goni, termin druku coraz bliższy, a grafik dostaje od Ciebie materiały zapisane w trybie RGB zamiast w CMYK… Czy to problem? Zdecydowanie tak, o czym na pewno szybko poinformuje Cię studio graficzne. Żeby uniknąć tego typu wpadek, warto znać podstawowe różnice pomiędzy modelami kolorystycznymi. To prostsze niż myślisz!

Czym jest RGB?

W oparciu o tę przestrzeń kolorystyczną działają ekrany cyfrowe takich urządzeń elektronicznych jak smartfony, aparaty fotograficzne, tablety czy monitory komputerów. RGB jest skrótem utworzonym od angielskich słów Red (czerwony), Green (zielony) oraz Blue (niebieski). Są to kolory podstawowe, po zmieszaniu których otrzymujemy szeroki zakres barw pochodnych. Problem dotyczy jedynie koloru czarnego. Po zmieszaniu barw czerwonej, zielonej i niebieskiej uzyskujemy bowiem nie ciemną czerń, jak można by oczekiwać, a… brak koloru, czyli biel. W efekcie przy drukowaniu plików RGB w miejscu czerni nie pojawia się żadna farba – zostaje ono po prostu niepokryte, a więc puste.

Pamiętaj! Wszystkie zdjęcia, które zgrywane są na komputer z karty pamięci aparatu, są plikami RGB. Aby wykorzystać je w profesjonalnym druku, trzeba zmienić ich model kolorystyczny na CMYK.

Czym jest CMYK?

Przestrzeń drukowana CMYK bazuje na mieszaniu trzech podstawowych kolorów farb drukarskich powstałych w wyniku połączenia RGB, czyli czerwonego, zielonego i niebieskiego. W efekcie powstają barwy Cyan (cyjan), Magenta (magenta) i Yellow (żółty), czyli CMY. Do tego zestawu farb dodano jeszcze czwartą, czyli czerń (Black) – tzw. Key color. Teoretycznie bowiem po zmieszaniu cyjanu, magenty oraz żółtego w pełnym natężeniu można uzyskać czerń, w praktyce jest to jednak kolor ciemno-buro-brązowy. Tryb CMYK stosuje się w poligrafii, dlatego wszelkie pliki, które mają zostać wydrukowane, powinny zostać zapisane nie jako RGB, a właśnie CMYK.

Pamiętaj! Pliki CMYK powinno się oglądać na odpowiednio skalibrowanym monitorze oraz otwierać w specjalistycznym programie graficznym obsługującym tę przestrzeń kolorystyczną. Tylko właściwy program (np. Photoshop) pozwala w miarę wiernie oddać na monitorze komputera kolory, które powstaną po wydrukowaniu projektu.

Do wszystkiego, czyli do niczego

Dlaczego z modelu RGB korzysta się przy projektach cyfrowych, a z CMYK przy drukowanych? Przestrzenie kolorystyczne RGB i CMYK nie są bowiem takie same, tj. nie pokrywają się. W efekcie istnieje duże ryzyko, że nie wszystkie barwy, które widać w pliku RGB na monitorze (np. w aparacie fotograficznym bądź w komputerze) będzie w stanie wydrukować maszyna drukująca CMYK. Ryzyko polega również na tym, że ich wygląd na wydruku będzie się różnił od tego, czego oczekiwał klient. Aby uniknąć takich nieporozumień i – co tu dużo mówić – rozczarowań, do druku należy przygotowywać plik w modelu kolorystycznym CMYK.

Pamiętaj! Jeżeli plik graficzny wykorzystywany będzie tylko w urządzeniach cyfrowych, powinien być zapisany w trybie RGB. Jeżeli jednak chcesz, aby został wydrukowany, koniecznie trzeba wykonać konwersję z RGB do CMYK w profesjonalnym programie graficznym.

Jeszcze Pantone®

W druku oprócz CMYK wykorzystuje się także dodatkowe zestawy kolorów z palety Pantone®. Są to kolory jednolite, które powstają wcześniej, a nie w wyniku mieszania farb drukarskich przy nanoszeniu druku na powierzchnię np. papieru. Znajdują one zastosowanie przy druku projektów, w których szczególnie ważne jest wierne odwzorowanie barwy niezależnie od miejsca, w którym się je drukuje, użytych farb czy sprzętu. Obrazowo można powiedzieć, że Pantone® jest idealny np. w projektach korporacyjnych, gdy przykładowo błękit w logotypie konkretnej firmy musi w druku wychodzić dokładnie tak samo na całym świecie. Co istotne, dzięki zastosowaniu barw z palety Pantone® w druku można uzyskać dużo bardziej nasycone kolory (również metaliczne!) niż w przypadku CMYK. Bazując na wzorniku Pantone® i wskazując drukarni konkretny numer czy kod barwy można mieć pewność, że projekt zostanie wydrukowany z dokładnie tym samym kolorem, który wskazał klient. Nie wszystkie firmy w Polsce korzystają z tego rozwiązania – u nas jednak bez problemu wydrukujesz nawet najbardziej zwariowane projekty!