Chociaż wmawia się nam, że przyszłością są projekty multimedialne, artyści z całego świata raz po raz udowadniają nam, że druk jest najlepszą formą wyrazu. Którzy designerzy i ich projekty drukowane zyskały w ostatnich miesiącach uznanie na platformie Behance? Prześledźmy najnowszą aktywność polskich projektantów.

Damian Skotzke – system wizualizacji graficznej dla Surge Cloud

Damian Stotzke jest poznańskim projektantem zajmującym się tworzeniem grafiki użytkowej ze szczególnym uwzględnieniem systemów identyfikacji wizualnych dla firm. Jego najnowsze dzieło wykonane zostało na zlecenie startupu technologicznego Surge Cloud. Jak mówi sam autor, modułowa koncepcja kluczowego wizerunku marki odnosi się właśnie do technologii. Przekłada się to na wybór kolorów, piktogramów oraz ideę łączenia prostych modułów wykorzystywanych w projekcie. Jeśli chodzi o kolorystykę, widać inspirację najmodniejszymi kolorami Pantone – żółty, niebieski oraz brązowy (a także zielony, który pojawia się m.in. w wizytówkach) uznane zostały bowiem za kolory wiosny 2018 roku. W tym projekcie pojawiają się one jednak w ciepłych odcieniach nawiązujących do kolorów ziemi.

Tomasz Chrostek – projekt wizytówek dla Made By Chro

Tomasz Chrostek to tworzący projekty dla klientów z całego świata graphic designer ze świeżym okiem i doskonałym wyczuciem smaku, a także właściciel agencji Made By Chro. W ostatnim czasie uznanie w portalu Behance zdobył projekt jego własnych wizytówek. Nic dziwnego – nieszablonowe podejście do kwestii zdjęcia (rozczłonkowanie go) oraz kolorystyki (pudrowy róż z czernią) przyciągają wzrok. Proste, bezszeryfowe fonty w czerni i bieli, a także nadal modny duotone dopełniają całości.

Alina Rybacka-Gruszczyńska – projekt drukowanego portfolio architektonicznego

Alina Rybacka-Gruszczyńska to mieszkająca w Warszawie graficzka i architekt młodego pokolenia. Jej najnowsze dzieło to portfolio drukowane dla francuskiego studio architektonicznego Antoine Cosson Architecture. Projekt, podobnie jak działalność klienta, miał być zarazem innowacyjny, jak również tradycyjny. Dzięki wyborowi klasycznej formy, tj. książki w twardej oprawie, prostych fontów oraz kolorów nawiązujących do natury – z pewnością udało się zrealizować to zadanie. Warte uwagi jest charakteryzujące się jasnym, pełnym oddechu wnętrze portfolio, w którym zdjęcia i rysunki idealnie współgrają z tekstem.

Małgorzata Frąckiewicz – projekt książki dla dzieci „Superbohaterki”

Absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i współwłaścicielka agencji graficznej Poważne Studio. Zajmuje się szeroko rozumianą grafiką użytkową: projektowaniem książek i albumów, opracowywaniem identyfikacji wizualnych, plakatów oraz wszelkich druków ulotnych. Jednym z jej ostatnich dzieł jest projekt książki dla dzieci pt. „Superbohaterki”. Co ciekawe, również treść jest autorstwa tej artystki. Odważna kolorystyka, mocna kreska i ilustracje przypominające kolaże z wycinankami z pewnością trafią do najmłodszych czytelników.

Aneta Lewandowska – projekt raportu rocznego dla Ministerstwa Cyfryzacji

Annie Lewandowskiej, warszawskiej projektantce z Prowizorka Studio, postawiono w tym roku nie lada wyzwanie. W krótkim czasie miała stworzyć ciekawy projekt rocznego raportu działań Ministerstwa Cyfryzacji, którego treści liczyła – bagatela – 600 stron. Z zadania wywiązała się doskonale, dzieląc treść pomiędzy dziesięć książeczek, które zamknięte są w kartonowym segregatorze/pudełku. Niewielkie, skromne litery (font Noyh) na klasycznym, granatowym tle sprawiają, że mimo sporej objętości, całość wygląda lekko i profesjonalnie. Co więcej, aby ułatwić użytkownikom rozróżnianie typu treści w raporcie, wykorzystała w projekcie dwa typy papieru.

Wszystkie grafiki pochodzą ze strony Behance.com z portfolio każdego z artystów