Zarówno papier, jak i farby drukarskie używane w poligrafii reagują na czynniki takie jak temperatura oraz wilgotność powietrza. Aby w magazynie oraz na hali produkcyjnej utrzymać optymalne warunki atmosferyczne przez cały rok, niezbędne jest stosowanie profesjonalnych systemów wentylacyjno-nawilżających. W Grupie FKD dbamy, aby zbyt suche powietrze nie wpływało na jakość druku. Jak to robimy?

Papier jest wysoce higroskopijny, tzn. jest podatny na chłonięcie wody. Z tego względu bardzo mocno reaguje na zmiany temperatury oraz wilgotności powietrza zarówno w miejscu jego przechowywania, jak również na hali produkcyjnej. W wyniku zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury czy poziomu nawilżania powietrza może niekorzystnie zmieniać swoje właściwości. W drukarniach działają zarówno produkujące ciepło, ale jednocześnie osuszające powietrze maszyny drukarskie, jak również zmniejszające temperaturę klimatyzatory. Podstawowym problemem przy produkcji poligraficznej jest więc optymalne nawilżanie powietrza, które zapewnia standaryzację procesu druku, zmniejsza ilość makulatury, skraca czas produkcji i w efekcie zmniejsza koszty.

Jakie warunki są najlepsze dla papieru?

Optymalna wilgotność równowagowa, czyli wilgotność właściwa materiału, przy obróbce papieru wynosi od 50% do 60% wilgotności względnej. Papier offsetowy najlepsze właściwości wykazuje, gdy parametr ten wynosi 45-60%, natomiast dla wydruków specjalnych powinien on być na poziomie do 65%. Temperatura, która jest najbardziej optymalna dla każdego typu papieru, powinna oscylować w granicach 18-22°C. Bardzo ważne jest, aby różnica między wilgotnością papieru oraz pomieszczenia produkcyjnego była mniejsza niż 10%, a w niektórych precyzyjnych wydrukach nawet poniżej 4%. Dlaczego jest to tak istotne?

Złe nawilżanie a papier

W druku offsetowym, cyfrowym oraz przy produkcji opakowań niewłaściwe nawilżanie powietrza w magazynach oraz pomieszczeniach produkcyjnych prowadzi do istotnych zmian cech fizycznych papieru oraz długości czasu schnięcia farb drukarskich. Nieprawidłowa wilgotność powietrza może przyczyniać się do braku stateczności wymiarowej, czyli kurczliwości papieru. W efekcie arkusze papieru mogą ulegać deformacji liniowej nawet do 30% swojej normalnej szerokości. Może dochodzić do falowania krawędzi papieru czy tworzenia się zagięć. Przetwarzanie zbyt suchego papieru przy niskiej wilgotności powietrza powoduje również jego elektryzowanie się, tj. powstanie ładunków elektrostatycznych. Objawia się to m.in. sklejaniem się arkuszy, które utrudnia przechodzenie przez maszynę poligraficzną, a także nadmiernym pyleniem się papieru. Niekorzystnym skutkiem złego nawilżania jest także zbyt szybkie lub zbyt wolne schnięcie farby w procesie druku.

Jak uzyskujemy odpowiednią wilgotność w Grupie FKD?

Aby uzyskać warunki niezbędne dla prawidłowego procesu druku, jak i pracy maszyn introligatorskich, a także przechowywania samego papieru, warto w drukarni stosować właściwie dobrany system wentylacji i nawilżania powietrza. Dostosowany przez specjalistów do warunków oraz wielkości konkretnego zakładu zapewni stabilność wymiarową i kształtową papieru, ograniczając straty materiałowe, a także może spowodować mniejsze zużycie farb i klejów introligatorskich. W Grupie FKD, w ramach programu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych „Dofinansowanie działań płatnika składek na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy”, wdrożony został właśnie profesjonalny system kontroli i utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza w halach produkcyjnych. Poprawę mikroklimatu zapewniają nam obecnie wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z nawilżaniem, na którą składają się centrala wentylacyjna firmy Salda RIS 1900PE 6.0EK oraz nawilżacz Carel UE009. Dzięki temu rozwiązaniu powietrze zewnętrzne nawiewane oraz wywiewane jest poprzez centralę nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła i regulacją wilgoci.