Od kilku lat pojawiają się opinie, że rozwój technologii może doprowadzić do zaniku lub co najmniej do zmarginalizowania roli druku. Rzeczywiście coraz chętniej korzystamy z aplikacji w telefonie lub programów komputerowych pomagających zaplanować nam czas. Drukowane planery i kalendarze mają się jednak nadal bardzo dobrze, o czym świadczą m.in. rosnące słupki ich sprzedaży oraz stale powiększająca się oferta producentów z całego świata. Jakie są zalety drukowanego kalendarza?

1. Ćwiczy pamięć

Badania z użyciem rezonansu magnetycznego przeprowadzone przez prof. Virginię Berninger z University of Washington wykazały, że podczas ręcznego pisania zwiększa się aktywność kory czołowej mózgu. Obszar ten odpowiada m.in. za procesy zapamiętywania i przyswajania nowych informacji. Z tego względu można postawić wniosek, że odręczne zapiski w kalendarzu czy notesie, np. dotyczące godziny czy miejsca spotkania, będą łatwiej i skuteczniej zapamiętane niż te, które wprowadzone będą za pomocą klawiatury do planera elektronicznego. Ręczne pisanie wymaga również większego skupienia, przez co bardziej koncentrujemy się na treści przekazu.

2. Jest nośnikiem reklamy

W przypadku kalendarza drukowanego jednym z najważniejszych – z punktu widzenia właściciela firmy czy działu PR – jest z pewnością aspekt reklamowy. Nie do przecenienia jest możliwość nadrukowania na okładce czy wewnątrz kalendarza takich elementów jak logotyp, zdjęcia firmowe, mapki dojazdu czy aktualne bądź historyczne informacje o przedsiębiorstwie. Taki prezent dla kontrahentów czy pracowników będzie dla nich nie tylko użyteczny, ale także sprawi, że będą oni pamiętać o Twojej firmie przez cały kolejny rok.

3. Pobudza kreatywność

Pisanie czy rysowanie na papierze wspomaga nie tylko zapamiętywanie, ale także myślenie koncepcyjne oraz umiejętności twórcze. Potwierdzają to neurologowie, którzy wskazują twórcze myślenie wymaga łączenia różnych, często odmiennych pomysłów, a właśnie pismo ręczne aktywizuje m.in. prawą półkulę mózgu odpowiadającą za kreatywność człowieka. Niemożliwe jest, aby taki efekt uzyskać podczas pisania na klawiaturze.

4. Nie potrzebuje baterii

Kalendarz papierowy gwarantuje niezawodność, gdyż jego działanie nie zależy od dostępu do Internetu czy poziomu naładowania baterii w laptopie czy smartfonie. Oczywiście ma to zastosowanie wtedy, gdy mamy wyrobiony nawyk zabierania ze sobą tradycyjnego kalendarza. Ręczne zapisywanie terminów spotkań i notatek jest również szybsze i prostsze niż wprowadzanie wielu różnych informacji niezbędnych do utworzenia notatki w planerze elektronicznym.

5. Pozwala na personalizację

Coraz częściej zwracamy uwagę na możliwość personalizacji produktów, które kupujemy. Nie inaczej jest w przypadku kalendarzy, które ulepszać i zmieniać lubią szczególnie kobiety. Papierowy kalendarz daje możliwość wykonania napisów kaligraficznych (to bardzo modne!), a także zdobień np. metodą scrapbookingu. Indywidualizowanie kalendarza drukowanego można rozpocząć jednak wcześniej, zamawiając produkt według własnego projektu, np. wzbogaconego o własne zdjęcia czy informacje.

6. Prowadzi przez konkretny etap w życiu

Od kilku lat coraz częściej można natknąć się na planery przeznaczone dla konkretnej grupy osób, np. młodych matek, osób przygotowujących się do ślubu, studentów czy nauczycieli. Taki kalendarz obejmuje wtedy większy lub mniejszy okres niż rok kalendarzowy, np. rok akademicki. Tego typu publikacje przeważnie mają istotne dodatki, np. tabele karmienia piersią czy miejsce do zapisywania informacji o wizytach lekarskich w przypadku młodych matek czy listy rzeczy do zrobienia przed ślubem w planerach przedweselnych.

Chcesz zamówić kalendarz firmowy? Skontaktuj się z nami.