Niezależnie, czy Twój projekt zostanie wydrukowany na papierze czy kartonie, można dodatkowo go zabezpieczyć i upiększyć. W jaki sposób? Wybierając jedną z dostępnych metod uszlachetniania druku. Dzięki zastosowaniu np. lakierowania czy foliowania wydruk nie tylko będzie trwalszy, ale także bardziej atrakcyjny.

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest uszlachetnianie druku. Według definicji jest to metoda z pogranicza technik drukarskich i introligatorskich, która polega na pokrywaniu podłoża drukowanego różnorodnymi substancjami i materiałami. Najbardziej popularne sposoby uszlachetniania to lakierowanie oraz foliowanie.

Dlaczego warto je zastosować?

Z jednej strony mają one zastosowanie praktyczne, ponieważ zabezpieczają druk, a przez to przedłużają żywotność produktu papierowego (np. wizytówek, opakowań czy okładek notesów lub książek). Jak to możliwe? Po lakierowaniu czy foliowaniu papier lub karton uzyskuje dodatkową warstwę, przez co staje się nieco sztywniejszy i bardziej odporny na czynniki takie, jak promienie słoneczne, wilgoć i zarysowania.

Z drugiej, foliowanie czy lakierowanie zwiększa również estetykę produktu przez stworzenie dodatkowego efektu wizualnego. Można wprost powiedzieć, że odpowiednio zastosowane i dobrane do projektu uszlachetnienie służy podwyższeniu jego marketingowej atrakcyjności i zainteresowania klientów produktem.

Lakierowanie

Jest podstawowym zabezpieczeniem druku polegającym na nałożeniu na niego warstwy wybranego lakieru olejowego (tzw. offsetowego), dyspersyjnego (wodnego) lub UV. Zarówno pierwszy, jak i drugi dostępny jest w wersjach matowej i błyszczącej.

Lakier dyspersyjny jest jednak neutralny zapachowo, przez co najczęściej wykorzystywany jest przy uszlachetnianiu opakowań produktów spożywczych. Ze względu na fakt, że jest roztworem na bazie wody, zaleca się go do projektów na papierze o gramaturze co najmniej 90 g/m kw.

Lakier olejowy powstaje na bazie modyfikowanych olejów roślinnych i mineralnych. Stosuje się go przeważnie przy projektach produktów biurowych i reklamowych, które nie mają styczności z żywnością.

Lakier UV powstaje m.in. z modyfikowanych żywic, a utrwalany jest za pomocą naświetlania promieniami UV. Chociaż obecnie uznawany jest za najlepszy sposób uzyskania jednolicie błyszczącej powierzchni na zadrukowanym kartonie czy papierze, dostępny jest także w wersji matowej. Lakier UV może być również stosowany do pokrywania tylko wybranych elementów projektu (konkretnych, wskazanych przez klienta miejsc projektu), mowa wtedy o tzw. lakierze wybiórczym lub inaczej punktowym (lakier pkt UV).

Foliowanie

Metoda ta nazywana bywa również laminowaniem. Współcześnie jest jedną z najchętniej wybieranych metod uszlachetniania druku. Na czym polega? Zadrukowany papier lub karton przy użyciu specjalistycznych maszyn powleka się na ciepło lub na zimno dodatkową warstwą laminatu, tj. tworzywa sztucznego. Do tej czynności wykorzystuje się folie błyszczące, matowe i bardzo popularne obecnie soft-touch, które wyglądem przypominają folie matowe, ale dodatkowo są bardzo przyjemne w dotyku, przywodząc na myśl właściwości satyny. Foliowanie często łączy się z innymi technikami uszlachetnienia druku. Ciekawe, chętnie wybierane przez projektantów rozwiązanie to jednoczesne zastosowanie lakierowania wybiórczego UV z foliowaniem matowym lub soft-touch.

Nie wiesz, która metoda uszlachetniania druku będzie najlepsza w przypadku Twojego projektu? Masz dodatkowe pytania? Chcesz złożyć zamówienie? Skontaktuj się z nami.